אתה נמצא כאן: דף הבית » שאלות אחרונות » אישות ומעמד אישי » חופה שגם האשה נתנה טבעת לבעל

חופה שגם האשה נתנה טבעת לבעל

שאלה:
ביום ראשון הייתי בחתונה של חברה טובה שאנחנו יחד בתהליך של התקרבות, לפני החתונה החבר שלה התעקש שהיא גם תענוד לו טבעת מתחת לחופה, אני אמרתי לה שאסור ושלא תעשה את זה אבל לה היה קשה לריב על זה, והיא כן קנתה טבעת ונתנה לו. הרב שקידש לא אמר מילה על זה. רציתי לדעת האם יש בזה בעיה?

תשובה:

ככל הנראה נתינת הטבעת ע"י הכלה לחתן נעשה באופן שאין בזה בעיה הלכתית. אם כי, זה לא מומלץ לכתחילה.

מקורות:

בשו"ת אגרות משה (אבה"ע ח"ג סי' כה, ח"ד סי' יג) כתב כי יש בעיה כשבחופה מחליפים טבעות, וגם הכלה נותנת טבעת לחתן, משום שלא ניכר מי מקדש את מי האם החתן את הכלה או הכלה את החתן. זאת אומרת תוקף הקידושין עפ"י ההלכה הוא שהחתן מקדש את האשה, וכי היא מיועדת ומקודשת רק אליו, זה כל מהות הקידושין. אולם במקרה שגם הכלה נותנת טבעת, זה יותר נראה כטקס של התחייבות הדדית בין הבעל לאשה ולהיפך, וזו אחת הסיבות שטוען האגרות משה שיש בעיה בקידושין כאלו.

אולם היום ישנם הרבה שעושים כך למרות שודאי אין זה רצוי ולא מומלץ, אבל לפי הידוע לי הרבנים משתדלים להקפיד שנתינת טבעת ע"י הכלה לחתן תהיה לאחר טקס הקידושין תחת החופה. בכדי שלא יראה כאילו הם מחליפים טבעות, אלא קודם מעשה הקידושין כדת וכדין, ואח"כ מעשה של נתינת מתנה ע"י הכלה. כך זה נראה יותר שמעשה הקידושין הם ברורים, ורק אח"כ יש טקס נוסף של מתנה ע"י הכלה. ככל הנראה זה מה שהיה במהלך החופה שהזכרת.

הגב על הנושא

לתחילת הדף